Odoo ERP kurulumu (Windows)

Odoo açık kaynak kodlu bir ERP çözümüdür. 3 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Odoo ERP’nin Comminity ve Enterprise olarak iki farklı sürümü bulunmaktadır. Uygulama Windows Server & client, Debian ve Redhat temelli Linux işletim sistemleri için kurulum paketlerine sahiptir. Bunun yanında diğer Linux & Unix ve Solaris, xBSD işletim sistemleri için de derleme yöntemiyle kurulumu yapılabilmektedir. Yani Odoo ERP kurulumu yaygın bütün işletim sistemleri için mümkündür.

Ancak Windows platformlarından farklı olarak .deb ve .rpm olarka hazırlanmış Debian ve Rethat temelli platformlar için bir Odoo deposu bulunmadığı için versiyon update’leri Odoo için kurulumun tekrarı anlamına gelmektedir.

Odoo ERP’nin sistem ve donanım gereksinimleri ise kullanıcı sayınızla ilişkilidir. Her bir kullanıcının Odoo ERP’nin farklı modüllerini etkin şekilde kullanacağını varsayarsak örnekle aşağıdaki tablo sanırım fikir verecektir.

  • 5 kullanıcıya kadar 2 Core işlemci ve 2Gb Ram
  • 20 kullanıcıya kadar 2 Core işlemci ve 8Gb Ram
  • 100 ve üzeri kullanıcı içinse 8 Core x 2 fiziksel işlemci ve 32Gb Ram tahmini gereksinimlerdir.

Windows platformlarda kurulum öncesi bilinmesi gereken bir husus ise Windows Smartscreen ve bazı antivirüs & security uygulamalarının kurulum sırasında Odoo ERP kurulum paketini tanımaması ve engellemesidir. Bu nedenle benzer durumlarda kuruluma devam edebilmek için Odoo kurulum paketine izin verilmesi gereklidir.

Odoo’nun bugün itibariyle güncel versiyonu 11’dir. Windows platform üzerinde gerçekleştireceğimiz kurulum henüz Türkçe kurulum desteklenmediği için İngilizce kurulum paketi ile gerçekleştirilecektir. Kurulum makalesi Windows Server 2008 R2 ve üzeri ile güncel Windows 10 Pro için geçerlidir. Daha eski Windows versiyonları ile denememiş olsam da Windows Server 2008 ve Windows 7-8.1 Pro versiyonlarında da Odoo ERP’nin sorunsuz kurulacağını düşünüyorum. Ancak bu tip eski işletim sistemlerinde Odoo’dan verim beklemek te elbette bir hata olur.

Odoo.com Odoo ERP’nin resmi web sayfasıdır. Buradaki linkten sayfaya erişebilir ve sisteminiz için uygun setup dosyasını karşınıza çıkan kısa formu doldurarak indirebilirsiniz. İndirmemiz gereken setup dosyası “Odoo Community” olarak geçen ücretsiz topluluk sürümüdür.

Kurulum klasik uygulama kurulumundan farksızdır. Ancak Ticari amaçlı bir kullanım planlıyorsanız kurulum sırasında onayladığınız yazılım anlaşmasını okumakta yarar var.

Postgresql veritabanı ile birlikte kurulan Odoo ERP server ve client kurulumu için aynı setup dosyası kullanılmakta.

Server ya da client kurulumu, kurulum sırasında görüntüdeki gibi seçilerek devam edilmektedir.

Bu ekranda web tabanlı bir uygulama olan Odoo ERP için hostname, port bilgisi ve kullanıcı adı & parolamızı belirliyoruz. Dikkat etmemiz gereken nokta ise default olarak gelen görüntüdeki parolanın Windows işletim sistemlerinde yeni bir Windows kullanıcısı oluşturuyor ve bu sayfada girdiğiniz kullanıcı adı ve parolanın bu hesaba atanıyor olması. Suistimale açık bir nokta olduğu için parolanızı kompleks bir parola olarak tanımlanız önemlidir.

Kurulumun gerçekleştirileceği dizini bu ekranda değiştirebilirsiniz.

Ve kurulum dosyaları koplayalanmaya başladı.

C++ ile geliştirilen bir uygulama olan Odoo ERP bu nedenle kurulum sırasında bağımlılığı bulunan Microsoft Visual C++ Redistributable x(86) ile birlikte kurulmaktadır. Eğer sisteminizde zaten kurulu ise bu ekranı muhtemelen görmeyeceksiniz.

Kurulum Postgresql veritabanı kurulumu ile devam ediyor.

Ve Postgresql servisi başlatılıyor.

Kurulum tamamlanmak üzere.

Kurulumu tamamladık.

Odoo ERP için bir veritabanı oluşturmalıyız. Aynı zamanda yönetici parolası, uygulama dili ve yerelleştirme ayarları için de gerekli seçenekleri bu ekranda işaretliyoruz. Eğer Odoo ERP ile ilgili fikir sahibi olmak üzere bir test kurulumu gerçekleştiriyorsanız görüntüdeki gibi “Load demonstraiton data” seçeneğini işaretleyerek uygulamayı test verisi ile görüntüleyebilirsiniz.

Ve işte Odoo ERP karşımızda. Şimdi ihtiyacımız olan modülleri “yükle” butonunu tıklayarak basitçe kurabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kurmuş olduğunuz modüllerin test verisi ile görünümü aşağıdaki gibidir.

Keyifli günler!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir