Upgrade sonrası muhtemel problemler ve çözümleri (Fedora Workstation)

Her işletim sisteminde olduğu gibi Linux dağıtımlarında da bir üst versiyona güncelleme sonrasında muhtemel yazılımsal problemler yaşanabilir. Bu problemlerse genellikle resmi olmayan depolardan yüklenen ya da derlenerek v.s. yüklenen uygulamalardan kaynaklanıyor olabilir. Benzer problemleri gidermek için neler yapabileceğimize bir bakalım.

RPM veritabanını yeniden oluşturun:

RPM ya da DNF araçlarıyla (Terminal, Software veya Yumex) çalışırken karşılaştığınız uyarılar varsa (herhangi bir paket ya da uygulamanın kurulamaması, paket bağımlılıklarının çözümlenememesi, v.b.) RPM-DNF veritabanınız bozulmuş olabilir. Bu sorunu gidermek için öncelikle /var/lib/rpm dizinini yedekledikten sonra aşağıdaki komutu uygulayın.

sudo rpm --rebuilddb
sudo dnf update

Paket bağımlılıklarından kaynaklanan problemleri giderin:

Öncelikle aşağıdaki komutu kullanmanız sorunu giderebilir. Aksi durumda sonraki adıma geçebilirsiniz.

dnf autoremove

Dağıtım senkronizasyonu disto-sync olarak adlandırılan dağıtımı temel alan bir yöntem kullanır. Dağıtımınızın güncel olmaması ya da beta gibi kararsız bir sürüm kullanıyor olmanız paket bağımlılıklarının yaşanmasını daha muhtemel kılar. Ancak kararlı sürümlerde bu tip sorunlar genellikle pek yaşanmaz. Dağıtım senkronizasyonu ise kullanmakta olduğunuz mevcut dağıtıma ait resmi depolardan tam bir güncelleme yapmak ya da aynı işlemi kararlı bir sürüme ait depoları kullanarak yapılabilir. Sizin yerinize bunu Fedora’nın otomatik olarak yapabilmesi için aşağıdaki komutu kullanmanız yeterlidir.

sudo dnf distro-sync

Problem yaşamaya devam ediyorsanız biraz daha tesirli birşey deneyebilirsiniz. Ancak bu komutu onaylamadan önce listelenecek olan kaldırılması gereken uygulama veya paketleri gözden geçirmeli ve ihtiyaç duyuyorsanız onları daha sonra tekrar kurmalısınız. Bu komut paket bağımlılıklarına neden olan uygulama veya paketleri kaldıracak ve sorununuzu gideriyor olacak.

sudo dnf distro-sync --allowerasing

SELinux ile ilgili hata ve uyarı mesajları:

SELinux’u daha önce bir süreliğine devre dışı bırakmış ve sonrasında yeni uygulamalar veya izinler tanımlamışsanız SELinux bu değişiklikleri size “ben bunu napim?” edasıyla mutlaka soracaktır. Tek yapmanız gereken soruyu yanıtlamak olacak.

Sorununuz devam ediyorsa aşağıdaki komutu kullanarak işletim sisteminizi tekrar başlatın. SELinux tüm dosyalarınızı tekrar kontrol ederek dosya etiketleme hatalarını düzeltecektir.

sudo fixfiles onboot

Keyifli günler!

Kaynak: DNF system upgrade (Fedoraproject.org)

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir